Гістерорезектоскопія – це малоінвазивна гінекологічна операція, спрямована на видалення патологічно змінених тканин із порожнини матки чи цервікального каналу. Методика передбачає застосування оптично-маніпуляційного устаткування – гістероскопа. Втручання проводиться через піхву без порожнинних розрізів та накладання швів. Якої дієти дотримуватися після генекологічної операції розповідають за цим посиланням https://gitagrad.org.ua/dieta-pislya-porozhninnix-ginekologichnoi-operaczii,-menyu-xarchuvannya.
Показання до гістерорезектоскопії
Гістерорезектоскопія призначається за таких проблем:
- Утворення (поліпи, синехії, і т.д.) ендометрія;
- Внутрішньоматкові перегородки та інші аномалії будови матки;
- Субмукозні міоматозні вузли;
- Гіперплазія ендометрію;
- Порушення менструального циклу. Метрорагія, за якої не допомагають інші консервативні методи лікування;
- підозра на залишки в матковій порожнині ембріональної тканини після медичного або мимовільного аборту, при вагітності, що завмерла;
Гістерорезектоскопія
До переваг процедури належить:
- Короткий відновлювальний період;
- Можливість взяття біопсійного матеріалу;
- Одночасна діагностика та лікування;
- Висока ефективність лікування;
- Зниження ризику рецидивів;
- Можливість планувати вагітність після закінчення реабілітації;
- Усунення причин безпліддя.
Підготовка
Гістерорезектоскопія призначається лікарем акушером-гінекологом після ретельного огляду та обстеження. Проводиться бімануальний огляд на гінекологічному кріслі, експертне ультразвукове дослідження органів малого тазу. Проводиться забір мазків на мікрофлору та онкоцитологію.
Для отримання повної клінічної картини призначається:
- клінічний аналіз крові, сечі;
- Біохімія крові;
- Флюорографія;
- ЕКГ.
З метою диференціації діагнозу можуть проводитися такі дослідження: МРТ, мамографія, ультразвукова доплерографія. Для унеможливлення онкологічних захворювань лікар бере біоптат для гістологічного дослідження, використовуючи гінекологічне дзеркало під час огляду пацієнтки на кріслі.
Лікар враховує анамнез, оцінює переносимість анестетиків та контрастних речовин, ймовірність розвитку алергічних реакцій. Деяким пацієнтам потрібна консультація профільного фахівця, який може уточнити наявність протипоказань до операції. При інфекції сечостатевих органів проводиться антибактеріальна терапія.
Гістерорезектоскопія виконується після підтвердженого усунення факту запалення. Іноді для підготовки ендометрію потрібна гормональна терапія. За результатами обстеження встановлюється локалізація патологічного вогнища, що підлягає видаленню. Перед процедурою розмовляє анестезіолог.
Після процедури частина біоматеріалу вирушає на морфологічне дослідження для виключення атипових клітин та гістологічної перевірки діагнозу.
Реабілітація
Госпіталізації не потрібно. Операція виконується амбулаторно, у гінекологічному кріслі, триває 15-40 хвилин. Після цього жінка відпочиває годину-півтори і вирушає додому, якщо хірург не виявляє ризиків розвитку ускладнень. Для контролю беруться аналізи. Залежно від хвороби та обсягу втручання реабілітаційний період може тривати до 6 місяців. Спочатку у жінки можуть відзначатися несильні кров’янисті виділення, невиражені болі, що тягнуть.
Рубцювання рани відбувається приблизно через 3 тижні. Далі відновлюється менструальний цикл. Повноцінне відновлення ендометрію та цервікального каналу проходить приблизно через півроку. Ознака регенерації – незначні виділення жовтуватого відтінку.
У післяопераційний термін протягом мінімум 4-х тижнів не можна:
- займатися сексом через високий ризик інфікування та подразнення слизової оболонки;
- Використовувати вагінальні тампони;
- приймати ванну. З метою гігієни приймати душ;
- займатися спортом;
- активно та довго ходити;
- Піднімати тяжкості;
- фізично важко працювати;
- Переохолоджуватися;
Після закінчення реабілітації проходять контрольну діагностику.
Ускладнення
Гістерорезектоскопія – безпечна операційна методика у гінекології. За правильного проведення зазвичай наслідків немає. Можливі ускладнення найчастіше пов’язані з тим, що пацієнтка не дотримується післяопераційних лікарських рекомендацій. Особливо небезпечні інтимні контакти перші тижні після процедури. Коїтус може призвести до кровотечі, зараження інфекцією, розвитку запалення. Якщо прописані препарати, то не можна їх самостійно скасовувати або коригувати дозування.
Терміново звертатися до лікаря потрібно, якщо:
- Кров’яні виділення тривають більше 10-14 днів або вони різко наростають. Через 1,5-2 тижні кров не повинна виділятись;
- З’явилася температура;
- Підсилилися болі в животі.
Вкрай рідко під час операції відбувається прорив маткової стінки інструментом. Тому слід відповідально вибирати клініку для проходження гістерорезектоскопії, правильно готуватися до операції та дотримуватись рекомендацій гінеколога.